Słownik marketingowy A

Słownik marketingowy A

AIDA (Awareness, Interest, Desire, Action) – model podejmowania decyzji zakupowej.

Affiliate Marketing afiliacyjny – technika marketingu internetowego, w której reklamodawca (sprzedawca) deleguje wykonanie działań marketingowych licznych niezależnych marketingowców (partnerów). Model rozliczeń: CPA/CPL/CPS/CPM.

Adserwer – system informatyczny umożliwiający emisję i zarządzanie internetowymi kampaniami reklamowymi, a także raportowanie i analizę wyników kampanii.

Adres IP – numeryczny identyfikator serwera podłączonego do sieci o protokole TCP/IP. Adres jest ciągiem czterech liczb od 0 do 255, oddzielonych kropkami.

Audyt UX (audyt użyteczności) – analiza ekspercka, stanowi kompleksową ocenę serwisu internetowego pod kątek zgodności z przyzwyczajeniami oraz oczekiwaniami użytkowników. Pozwala sprawdzić, czy serwis odpowiada potrzebom odbiorców oraz co można zmienić, aby korzystanie z niego spowodowało wzrost satysfakcji. Obejmuje: system nawigacji, strukturę strony głównej, kompozycję i sposób przekazywania informacji, zrozumiałość informacji oraz użyteczność formularzy.

AMP (Accelerated Mobile Pages) – open source’owa inicjatywa Google (2016), która ma na celu dostarczenie treści w jeszcze szybszym czasie niż dotychczas. To sposób budowania stron internetowych opartych na statycznych treściach, które mają szybko renderować. AMP ma sprawić, że zmniejszy się współczynnik odrzuceń spowodowanych wolnym wczytywaniem stron i treści i to niezależnie czy będzie to treść na urządzeniu mobilnym, PC czy laptopach. AMP działa poprzez wykorzystanie różnorakich elementów technicznych dostarczanych przez przeglądarki i serwery dzięki czemu dba o lepszy UX.

ALT – alternatywny opis obrazków. Dzięki niemu można opisać zawartość plików graficznych, co jest ważne z perspektywy pozycjonowania, ponieważ informuje wyszukiwarki o przedmiocie obrazu.

Autoresponder – to automatycznie wysyłana wiadomość, przybierająca najczęściej formę maila transakcyjnego lub informacyjnego. Można go wykorzystać przy automatyzacji marketingu. Odpowiednio ustawiony, będzie automatycznie reagować na zachowaniu odbiorców.

Anchor text – to link, np. Do artykułu zamieszczonego w witrynie w znacznikach <a…/a>  (patrz: Linkowanie wewnętrzne)

Adres URL – wyświetlany w wynikach wyszukiwania, reprezentuje naszą stronę i ma wpływ na klikalność jej linku. Treść URL-a ma także znaczenie dla rankingu docelowej podstrony

Aukcja RTB – wygrywa druga najwyższa stawka (jednak nie niższa, niż ustalona jako minimalna przez wydawcę tzw. Floor Price. Stawka jest niewidoczna dla reklamodawców). (Zob.: Reklama RTB)

Audience Buying – emisja reklamy do konkretnych użytkowników na podstawie informacji o nich.

Agencja / Dom mediowy – podmiot, który planuje i kupuje emisję reklam dla swoich klientów w mediach internetowych.

ATD (Agency Trading Desk) Trading Desk – pełni rolę podobną do DSP, umożliwiając reklamodawcom uczestniczyć w aukcji. Jest tworzona specjalnie na potrzeby danej firmy (agencji) i zawiera funkcjonalności pozwalające sprawnie zarządzać danymi oraz wieloma kampaniami.

Ad Exchange (ADX) – platforma umożliwiająca reklamodawcom i wydawcom uczestniczenie w aukcji, a więc sprzedaż i zakup powierzchni reklamowej modelu RTB.

Adblocking – zjawisko blokowania wyświetlania reklam podczas odwiedzania stron www za pomocą specjalnego oprogramowania (wtyczki) do instalacji w przeglądarce użytkownika.

AI / Adobe Illustrator – to plik otwarty programu Adobe Illustrator, edycja bez utraty jakości. Z założenia zawiera w sobie pliki wektorowe, niemniej jednak nie jest to warunkiem (mogą być bitmapy). Często wykorzystywany do tworzenia logotypów.

Aspect ratio – stosunek szerokości do wysokości ramki obrazu lub wideo. Programy telewizyjne o proporcjach 4: 3 (1,33: 1); telewizja cyfrowa nadawana w proporcjach 16:9 (1,78: 1), a większość filmów fabularnych jest kręcona w proporcji co najmniej 1,85: 1.

Audience Insights – narzędzie tworzenia/analizy grupy docelowych (demografia i dane behawioralne, płeć, wiek kraj, region, miasto, status związku, zainteresowania, polubienia fp, komentarze, kliki w reklamę, urządzenia). (Zob.: Menadżer reklam/Facebook ads Manager)

Aukcyjne – rozpoznawalność marki, rozpoznawalność lokalna, zasięg, ruch w witrynie, instalacje lub zaangażowanie w aplikacji, zaangażowanie, wyświetlenia video, pozyskiwanie leadów, konwersje, sprzedaż katalogu produktu, uczestnictwo w evencie oraz oferty Facebooka.

Aplikacja IGTV – możesz założyć swój kanał w aplikacji instagramowej i umieszczać dłuższe wideo (od 15 sekund do 10 minut)

Augmented reality – łączy w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną, interaktywny czas w czasie rzeczywistym, umożliwia swobodę ruchu w trzech wymiarach.

AMP czyli Accelerated Mobile Pages – to open source’owa inicjatywa Google (2016), która ma na celu dostarczanie treści w jeszcze szybszym czasie niż dotychczas. To sposób budowania stron internetowych opartych na statycznych treściach, które mają się szybko renderować. Zastosowanie AMP ma sprawić, że zmniejszy się współczynnik odrzuceń spowodowany wolnym wczytywaniem się stron i treści i to niezależnie czy będzie to treść dostępna na urządzeniach mobilnych, czy też na PC, czy laptopach. AMP działa poprzez wykorzystanie różnorakich elementów technicznych dostarczanych przez przeglądarki i serwery dzięki czemu dba o lepszy UX.

Aplikacja mobilna – dzieli się na:

  • Webowa – strona internetowa zbudowana w języku HTML5 i uruchamiana w przeglądarce internetowej urządzenia. Interfejs graficzny dostosowany jest pod urządzenia przenośne, lecz nie pod konkretną platformę (Android, iOS etc.) Optymalna pod względem przenośności, możliwość aktualizacji, pracochłonności.
  • Natywna – aplikacja wytwarzana pod konkretną platformę (Android, iOS etc.) w oparciu o dedykowany dla niej język programowania. Prawie nieograniczona w dostępie do funkcjonalności i zasobów urządzenia przenośnego. Rozwiązanie optymalne pod względem wydajności, funkcjonalności i UX (doświadczenie użytkownika wynikającego m.in. z płynności działania aplikacji).
  • Hybrydowa – aplikacje hybrydowe łączą aplikacje webowe oraz natywne. Budowane są z wykorzystaniem technologii webowych, lecz ubrane sa w specyficzną dla danego oprogramowania szatę, dlatego wyglądem przypominają aplikacje natywne. Tak samo jak one, dystrybuowane sa przez sklepy z aplikacjami (App Store, Google Play).

AdMob – sieć reklamy w aplikacjach (należy do Google). Z AdMob korzysta ponad milion aplikacji na całym świecie.

Akcelerometr (ACCELEROMETER) – pomiar ruchu urządzenia w trzech wymiarach. Przydatne w aplikacji mierzącej kroki właściciela.

Above the fold – część strony internetowej przed linią zgięcia/niewymagająca przewijania.

Ad Network – sieć reklamowa – grupa witryn lub narzędzi cyfrowych (takich jak aplikacje), w którym mogą pojawiać się reklamy. Na przykład Google ma 2 sieci reklamowe: sieć wyszukiwania (reklamy tekstowe wyświetlane w milionach witryn, które współpracują z Google).

Sprawdź nasz słownik B!

Sprawdź również

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!