Słownik marketingowy R

Słownik marketingowy R

ROS – Run On Site – emisja reklamy na całym serwisie.

RON – Run On Network – emisja reklamy w różnych serwisach wydawcy lub na witrynach zrzeszonych w sieci reklamowej.

ROC – Run On Category – emisja reklam na wybranych podstronach danej kategorii serwisu/sieci lub w wybranym dziale serwisu.

ROI – Return On Investment = przychody ze sprzedaży.

Revenue share – udział w zyskach, np. % od sprzedaży.

Real User – realny użytkownik – liczba użytkowników Internetu w danej grupie docelowej, którzy odwiedzili (wygenerowali co najmniej jedną odsłonę) wybrany węzeł(y) w zdefiniowanym okresie. Wskaźnik ten odnosi się do rzeczywistej liczby osób, a nie komputerów, plików cookie czy adresów IP.

Rate Card (RC) – cena cennikowa reklamy.

Responsive Web Design – automatyczne dostosowanie wyglądu i układu strony do rozmiaru-rozdzielczości okna przeglądarki, smartfonu, tabletu.

Remarketing – wyświetlanie reklam osobom, które w przeszłości już odwiedziły daną stronę lub nawet konkretną podstronę. Jest to idealne narzędzie do ponownego uruchomienia procesu zakupowego u kogoś, kto dotychczas poszukiwał wiedzy, sprawdzał ceny i porównywał ze sobą produkty, ale do tej pory nie złożył zamówienia.

Reklama natywna – adaptuje wygląd strony (lub innego odnośnika), na której jest emitowana oraz wykomponowana jest w naturalną ścieżkę konsumpcji treści przez użytkowników. Zapewnianie wartości dodane względem treści, przy których się pojawia – wzbogacając lub ułatwiając zdobywanie przez użytkowników doświadczenia.

RTM (Real Time Marketing) – marketing czasu rzeczywistego. Jest to szybka i trafna reakcja marketerów na bieżące wydarzenia społeczne, polityczne czy kulturowe. Szczególną rolę odgrywa w Social Media i ma głównie postać graficzną.

Reklama Programmatic – to zautomatyzowana, oparta o technologię metoda zakupu, sprzedaży i dostarczania reklamy na placement (powierzchnię reklamową).

Reklama RTB (Real Time Bidding) – kupowanie reklamy display w czasie rzeczywistym (na bazie aukcji). Oznacza to, że proces sprzedaży i kupna powierzchni reklamowej, następuje w tym czasie, w którym strona internetowa się ładuje (czas operacji: 75 milisekund).

RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red, G – green i B – blue.

RHS (Right Hand Side) – prawa kolumna na FB niewidoczna na mobile.

Reach & Frequency – optymalizacja zawsze odbywa się pod zasięgi i liczbę wyświetleń.

Retweet (komentarz do posta) – to odpowiedź na tweet z oznaczeniem nazwy użytkownika. Działa też jak udostępnienie.

Rozdzielczość HD – tryb video 720p – 1280×720 pikseli, 1080i / 1080p – 1920×1080 pikseli; 4, 16:9.

RWD – Responsive Web Design – skalują treść i obrazy w zależności od rozdzielczości urzadzenia, na którym są wyświetlane.

Raport Czas rzeczywisty – raport bieżący o ruchu w danej chwili na witrynie. Obecni użytkownicy na stronie/urządzenia/witryny odsyłającej/sieci społecznościowej itd.

Referral – określenie nadawane tym użytkownikom, którzy przyszli z innej strony internetowej, klikając na link prowadzący do naszej witryny.

Raport Odbiorcy – użytkownicy odwiedzający witrynę w danym czasie/lokalizacja urządzenia/język/system operacyjny/przeglądarka, rozdzielczość itd.

Raport Konwersje – zbiór podstawowych informacji związanych z definiowanymi przez nas celami, np. Złożeniem zamówienia, odwiedzeniem strony Kontakt czy zapisaniem się do Newslettera. Pozwala on na analizę współczynnika realizacji lub konwersji celu.

RODO – Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wchodzące w życiu 18 maja 2018 roku. Celem regulacji jest zapewnienie swobodnego przepływu danych osobowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, ale także wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi przetwarzanie danych osobowych będzie ujednolicone na terenie całej UE.

ROPO (ang. Research online, purchase offline) – zjawisko polegające na wyszukiwaniu i sprawdzaniu towarów i produktów w Internecie, po to, aby dokonać zakupu w sklepie tradycyjnym. Aktualnie równie silne jest zjawisko odwróconego ROPO, polegające na porównywaniu produktów w sklepie tradycyjnym, a następnie kupowanie w Internecie.

Responsive Web Design – filozofia tworzenia witryny internetowej, która umożliwia prawidłowe wyświetlanie wszystkich treści bez względu na rozmiar ekranu i urządzenie. Twoja witryna będzie “reagować” na rozmiar ekranu każdego użytkownika, zmniejszając się i reorganizując na mniejszych ekranach oraz zwiększać się, aby wypełnić odpowiednio duży ekran.

Sprawdź nasz słownik S!

Sprawdź również
Słownik marketingowy H

Słownik marketingowy H

Słownik marketingowy HHP (SG) – Home Page/Strona główna serwisu. Hosting – udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!