Słownik marketingowy S

Słownik marketingowy S

SEM – (czyli: Search Engine Marketing) – ma na celu promowanie stron internetowych poprzez zwiększenie ich widoczności na stronach wyników wyszukiwania. SEM składa się z SEA (reklama w wyszukiwarkach) i SEO (optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek).

Social media marketing – zjawisko polegające na zdobywaniu uwagi oraz generowaniu ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych (Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, LinkedIn, YouTube czy blogi).

Serwer – komputer dystrybuujący pliki (zasoby), które są udostępniane przez sieć LAN, lub Internet innym komputerom. Znany również jako ,,host”. [LAN – local area network – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze, np. Szkoła, laboratorium, biuro].

Subdomena – adres internetowy, który przynależy do domeny głównej. Stosuje się najczęściej do rozgraniczenia różnych części serwisu, czy różnych serwerów danej witryny. Na przykład często strona główna danej firmy znajduje się po adresem ,,firma.pl”, jej forum ,,forum.firma.pl”, sklep – ,,sklep.firma.pl”.

Strategia marketingowa – to seria zintegrowanych działań prowadzących do trwałej przewagi konkurencyjnej. Składa się na nią:

  • Cel działania (Po co?)
  • Grupa Docelowa (Do kogo?)
  • Analiza wewnętrzna i konkurencji (Jak wygląda sytuacja?)
  • Plan działania (Jak i co robić?)
  • Koszty (Za ile?)
  • Analiza skuteczności (Efekty?)

Sesja – seria odsłon na dowolnych witrynach nieprzerwana przez przerwę dłuższą niż 30 minut.

Sortowanie kart (card sorting) – celem jest stworzenie intuicyjnej i odzwierciedlającej model mentalny użytkowników architektury informacji, czyli podziału informacji na grupy i dobieranie dla nich odpowiednich nazw (kategorii lub podkategorii). Efektem badania jest architektura informacji, czyli struktura i nazwy kategorii/podkategorii, dostarczana w postaci drzewa nawigacji (podporządkowanie elementów strony do większych zbiorów). W badaniu powinno brać udział przynajmniej 5 osób, a najlepiej 15. Najbardziej optymalna liczba kartek to 30-40 (badanie z większą liczba kartek może być dla użytkowników trudne do realizacji z powodów czysto poznawczych).

Scenariusze zadaniowe – sposób konstruowania scenariusza wywiadu z użytkownikiem na podstawie typowych zadań, które powinien być w stanie wykonać w systemie. Badacz przekazuje badanemu zadanie i obserwuje działania. Na koniec omawia przebieg testu z badanymi (patrz: Sortowanie kart).

Scrolltracking – śledzenie przewijania strony przez użytkowników, czyli miejsc, w której ,,najdalej” w strukturze strony docierają internauci.

Sakkady – ruchy gałek ocznych pozwalające przenieść wzrok z jednego punktu do drugiego.

Spam – niezamówiona korespondencja przesyłana drogą elektroniczną (Junk mail/Unsolicited Bulk email).

Source – oznacza miejsce, z którego pochodzi ruch. Przykładowo: Onet, Google, WP, Facebook.

SEO – Search Engine Optimization – proces zwiększania ilości i jakości ruchu do witryn za pomocą ,,naturalnych” wyników wyszukiwania. Google personalizuje wyniki wyszukiwania m.in. ze względu na historię wyszukiwań, lokalizację czy typ urządzenia użytkownika.

Struktura strony – rangowanie treści (Tytuł strony – H1, podstrony H2, itd.).

Sitemapy – są przewodnikami dla robotów. Powinny zawierać spis wszystkich podstron, jakie chcemy pokazać robotom Google.

Stary marketing – odnosi się do metod narzucających odbiorcom produkty lub usługi.

Skimming – znajdowanie informacji bez czytania pełnego tekstu.

Scaning – czytanie tylko interesujących fragmentów, zdań, słów wyłapanych w treści.

Storytelling – marketing narracyjny. Sprawia, że zapamiętujemy informacje o produkcie 22 razy skuteczniej niż suche fakty, jesteśmy też znacznie bardziej skłonni go zakupić.

Sieć reklamowa (Ad Network) – łączy reklamodawców i wydawców. Reklamodawcom ułatwia zakup emisji reklam, tworzy produkty reklamowe (pakiety) łączące emisje reklam na witrynach o podobnej tematyce. Dzięki temu pozwala na osiągnięcie rozsądnego zasięgu reklamy. Dla wydawców jest zewnętrznym działem sprzedaży. Korzysta z technologii adserwerowych.

Sell Side Platform (SSP) – podmioty, które agregują powierzchnię reklamową wydawców. Umożliwiają wydawcom zarządzanie swoją powierzchnią reklamową i maksymalizację przychodów z emisji reklam, poprzez dobór reklam z różnych źródeł. Podłączają powierzchnię reklamową do platform automatycznego zakupu (DSP, ATD, TD), zapewniają także dane o użytkownikach do platform DMP. Ich celem jest maksymalizowanie zysków wydawcy.

SWF / Schockwave Flash – format zamknięty, stworozny dla Flasha przez macromedia (obecnie Adobe), używane do tworzenia animowanej grafiki, reklam i menu na stronach internetowych (tę role przejął JavaScript). Do odtworzenia w przeglądarce internetowej niezbędna instalacja specjalnej wtyczki Adobe. Pliki swf nie wyświetlają się na mobile. Adobe zakończy obsługę Flasha do końca 2020!

Social graph – graficzne przedstawienie sieci relacji, jakie tworzymy z innymi ludźmi w Internecie.

Stories – rodzaj postu na Fb, obraz co najmniej 500×500 pixeli i proporcje od 1,91:1 do 9:16. Długość nagrania nie może przekraczać 15 sekund. Miniatury filmu czy obrazy z tekstem zajmującym więcej niż 20% mogą mieć zmniejszoną liczbę wyświetleń. Emocji, napisy.

SVoD – subscription VOD – to pakiet oferujący dostęp do pełnej, płatnej biblioteki VoD lub do wybranej części. Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video oferuje jeden pakiet za dostęp do platformy. Z kolei polskie serwisy takie jak IPLA.tv, Player.pl czy TVP VOD oferują sVOD tylko do wybranej części swoich bibliotek.

Same Day Delivery – określenie szybkiej dostawy w tym samym dniu. Czas dostawy jest dziś jednym z krytycznych czynników, które wpływają na sprzedaż w e-sklepie. Coraz więcej klientów chce dostawać towar jak najszybciej, krócej niż w 24 godziny.

SaaS Software as a System – usługa oprogramowania w chmurze, w ramach której otrzymujesz infrastrukturę oraz serwery do utrzymania sklepu internetowego (abonament).

Sesja – to grupa interakcji zachodzących w witrynie w danym przedziale czasowym.

Source – oznacza miejsce, z którego pochodzi ruch. Przykładowo: Onet, Google, WP, Facebook.

SERP – (Search Engine Result Page) – to strona wyników wyszukiwania, które pojawiają się w odpowiedzi na wpisanie w wyszukiwarce zapytania. Pierwsza strona SERP to pierwsza strona w Google. Wyniki dzielą się na da typy: płatne (reklamy Google Ads/Adwords) i darmowe (tzw. organiczne lub naturalne).

Social media (Media społecznościowe) – społeczność użytkowników, którzy tworzą i udostępniają treści (Facebook, Pinterest, Instagram, LinkedIn).

SLS (ang. Secure Sockets Layer) – certyfikat bezpieczeństwa strony – protokół zapewniający poufność i integralność transmisji danych w Internecie. Dzięki SSL wszystkie informacje są przysłane w zaszyfrowanej postaci tak, że podczas transmisji nie mogą być odczytane przez niepożądane osoby.

Sprawdź nasz słownik R!

Sprawdź również
Czemu leady są ważne

Czemu leady są ważne?

Leady to osoby lub firmy, które pozostawiają kontakt do siebie poprzez np. formularze i ankiety. Są to potencjalni Klienci, którzy są realnie zainteresowani Twoją ofertą. 

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!