Co to jest Influencer Marketing

Co to jest Influencer Marketing?

Co to jest Influencer Marketing? Influencer Marketing to obecnie jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych działań marketingowych. Wiąże się jednak z wieloma aspektami, które mogą zadziałać na korzyść, ale również na dużą niekorzyść firmy. W dzisiejszym artykule trochę o influencerach i o tym, czy warto podejmować z nimi współpracę.

Kim jest Influencer?

Influencerem nazywamy osobę, która prowadzi w Internecie różnego rodzaju działania, przynoszące jej mniejszą lub większą popularność wśród odbiorców. Współcześnie mianem influencera nazywamy osoby głównie opierające swoje działania na Instagramie, jednak coraz częściej nazwa ta dotyczy również tzw. TikTokerów oraz YouTuberów. Influencerzy budują wokół siebie społeczeństwo tzw. followersów, dzięki wiedzy oraz znajomości danego tematu, który interesuje danych użytkowników.

Nazwa influencer wywodzi się od angielskiego słowa influence, oznaczającego wpływ. Nie jest to przypadkowa zbieżność. Influencerzy mają sporą moc, jeśli chodzi o kształtowanie opinii oraz podejmowanie decyzji wśród swoich odbiorców. Wywierają na nich wpływ poprzez swoje zachowania, wypowiedzi. Dzięki zdobytemu w sieci autorytetowi ich zdanie zazwyczaj traktowane jest jako autentyczne i wiarygodne.

Kim są makro-influencerzy?

Makroinfluencerami nazywa się osoby, które na swoich profilach społecznościowych zbierają widownię liczącą od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy, a nawet więcej. Ci influencerzy żyją z mediów społecznościowych, dlatego ich content na profilu jest starannie przemyślany, aby zatrzymać przy sobie odbiorców i karmić ich nowymi treściami. Niestety, makro-influencerzy obecnie są niezbyt opłacalni dla danych firm. Ze względu na duży spadek autentyczności wśród dużych kont, marki nie chcą podejmować z nimi współpracy. Duża liczba obserwujących nie zawsze świadczy o równie dużym zaangażowaniu, a reklamy nie przynoszą takich korzyści, jakich firma by oczekiwała. Dzieje się tak, gdyż makro-influencerów bardzo często obserwuje każdy, ze względu na ich rozpoznawalność. Nie jest to więc widownia zaangażowana. Ponadto, na ich profilach pojawia się multum reklam oraz treści sponsorowanych (w końcu, z tego żyją). Automatycznie obniża to ich wiarygodność oraz szczerość w oczach tych followersów, którzy potencjalnie mogliby być zainteresowani danym produktem lub usługą.

Kim są mikro-influencerzy?

Makro-influencerami nazywamy osoby posiadające od tysiąca do dziesięciu tysięcy followersów. To znacznie mniej, niż w przypadku makro-influencerów, jednak w żadnym stopniu nie jest to wada. Mniejsza widownia zazwyczaj oznacza bardziej zaangażowanych użytkowników (oczywiście, jeśli nie są to tzw. puste obserwacje). Mikro-influencerzy tworzą wokół swoich kont (zazwyczaj o ściśle określonej tematyce, z mocno podkreśloną ideą) aktywną społeczność, która utożsamia się z ich działaniami. Dla przykładu: osobę, która określa się jako weganka i w tym duchu utrzymuje swój profil, dzieli się wiedzą oraz pomysłami, zaobserwują osoby, które same są tym tematem zainteresowane. Taka mikro-influencerka nie będzie obserwowana przez mięsożerców, ponieważ treści nie będa dla nich atrakcyjne. Dzięki takiej selekcji użytkowników, produkty reklamowane przez daną osobę, mogą uzyskać sukces sprzedażowy z racji dokładnie dopasowanej grupy odbiorczej.

Co to jest Influencer Marketing?

Influencer marketing to nic innego jak współpraca marketingowa firmy z danym influencerem. Ten ostatni stanowi pełni rolę pośrednika między daną marką a potencjalnym klientem, czyli jego obserwującymi. Działania influencerskie mogą funkcjonować na różnych płaszczyznach, w zależności od danej umowy. Przykładami reklam współpracy influencer marketingowej są:

  • reklamy w InstaStories z przedstawieniem produktu lub usługi, z oznaczeniem marki i ewentualnym kodem żniżkowym;
  • post z reklamą;
  • filmik na YouTube z testem danych produktów lub usług od firmy;
  • nagrany TikTok;
  • kampania reklamowa.

Czy warto podejmować pracę z influencerami? Obecnie jest to jedne z najskuteczniejszych działań marketingowych. Aby jednak współpraca okazała się korzystna dla Ciebie i Twojej firmy, weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Wizerunek influencera w sieci i wśród opinii publicznej

To bardzo istotne, aby robić research na temat influencerów, którzy mają być twarzami naszej marki. Tym bardziej, jeśli nie siedzisz w świecie mediów oraz afer społecznościowych na co dzień. Sprawdź, czy z osobą, z którą chcesz współpracować, nie wiążą się żadne kontrowersyjne sytuacje, które wywołały kontrowersje wśród opinii publicznej. Zobacz, czy dana osoba cieszy się sympatią i uznaniem i czy współpraca z nią nie przyniesie Twojej firmie złej sławy.

Przykładem tego, jak bardzo firmy liczą się z opinią użytkowników, może być sytuacja z 2018 roku, kiedy wybuchła afera internetowa z Maritą “Deynn” Majewską oraz jej mężem Danielem Majewskim. Po publicznej kłótni influencerki z siostrą spadł na nią publiczny lincz, a firmy wycofały się z kontaktów pod naciskiem internautów. Co więcej, już przed wybuchem skandalu firmy dostawały wiadomości o negatywnym nastawieniu do pary influencerów, spowodowane ich zachowaniem i wizerunkiem w sieci, jednak te zostały potraktowane poważnie dopiero w momencie wybuchu afery i zagrożenia wizerunkom marek.

Autentyczność i wspólne cele

Aby uwiarygodnić i uautentycznić Twoją współprace z influencerem wybierz taką osobę, która odpowiada idei i założeniom Twojej firmy. To ważne, aby partnerami biznesowymi były osoby o podobnych wartościach, które promuje dana marka. Przykładowo, McDonald nie nawiązałby współpracy z osobą zafiksowaną na punkcie zdrowego życia oraz odżywiania. Byłoby to niezgodne z ideologią firmy. Gdyby jednak się tak stało, influencer otrzymałby potężne baty od swoich obserwatorów, za promowanie treści niezgodnych z tym, co wyznawał do tej pory.

Przykładem braku poszanowania tej zasady jest zeszłoroczna współpraca Kasi Babis z Zalando. Influencerka opowiadała się publicznie za ideą slow-fashion oraz krytykowała postawy fast-fashion oraz traktowania pracowników w fabrykach. Jej postawa była całkowicie sprzeczna z tym, co reprezentuje sobą Zalando. W efekcie Kasia Babis spotkała się ze znaczną krytyką ze strony swoich obserwujących, a jednocześnie straciła w ich oczach autentyczność i wiarygodność.

Kreatywność i pomysł na przedstawienie marki

Kreatywność i pomysłowość to cechy pożądane u influencerów, jednak nie każdy je ma. Istnieje spora różnica, między zdjęciem z produktem w dłoni i szablonowym opisem a kreatywnym zaprezentowaniem usługi, które będzie a) przyjemne dla oka b) idealną reklamą Twojej firmy.

W tym przypadku powołam się na przykład dobrze zrobionej reklamy (aby dodać nieco optymizmu i na potwierdzenie, że istnieją wartościowi i autentyczni influencerzy!). Kampania portalu Pracuj.pl z Kasią Gabor. Filmik przedstawiony jest w kreatywny sposób, z uwzględnieniem najważniejszych celi (a w tym przypadku cel był charytatywny, co również staje się wielkim atutem!), a jednocześnie bez lokowania usługi, która niekiedy aż kłuje w oczy. Kasiu, Pracuj.pl, dobra robota!

Szukasz ofert pracy dla influencerów? Przejdź do Jooble

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i rozjaśnił Ci nieco kwestię Influencer Marketingu. Jeśli masz jakieś pytania lub spostrzeżenia, którymi chcesz się podzielić, pisz śmiało na oliwia@test.bestin.media. Zajrzyj także do naszego wpisu na temat metaverse! Natomiast jeśli interesuje Cię digital marketing, zobacz naszą stronę główną!

Sprawdź również
Słownik marketingowy H

Słownik marketingowy H

Słownik marketingowy HHP (SG) – Home Page/Strona główna serwisu. Hosting – udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!