Universal Analytics to bezpłatne narzędzie do analizy statystyk stron WWW, udostępnione w 2006 roku przez Google. Google Analytics 4 to młodszy brat Universal Analytics, którą swoją premierę miał w 2020 roku. Wiele osób nie wie jeszcze, jak się nim posługiwać.
Co warto wiedzieć o Google Analytics 4 w kontekście Universal Analytics?
Przede wszystkim, Universal Analytics opiera się na sesjach i użytkownikach, podczas gdy Google Analytics 4 na użytkownikach i zdarzeniach. W rezultacie mamy tu do czynienia z zupełnie inną strukturą danych, o czym trzeba pamiętać, zestawiając dane z tych dwóch wersji Google Analytics. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że GA4 nie jest jeszcze w 100% gotowe. Cały czas dodawane są nowe funkcje lub zmieniane obecne, dlatego nie można na tym do końca polegać. Z drugiej strony, warto już teraz uczyć się obsługi nowej wersji i powoli zaznajamiać się z tym co nam oferuje.
Na pewno warto sobie uporządkować wiedzę na temat podstawowych różnic i odpowiedników pomiędzy Universal Analytics, a Google Analytics 4. Aby to wyjaśnić, przedstawię to za pomocą tabelki:
Universal Analytics (UA) |
Google Analytics 4 (GA4) |
Odsłona |
Zdarzenie page_view |
Page URL |
Parametr page_location |
Współczynnik odrzuceń |
Współczynnik zaangażowania |
Zwróć uwagę na Zdarzenia i współczynnik odrzuceń
Wróćmy jeszcze do elementu, jakim są Zdarzenia, bo to podstawowa różnica pomiędzy starą, a nową wersją. Zdarzenia w UA mogą przyjmować takie parametry: Kategoria, Działanie, Etykieta. Jednak w GA4 nie istnieją w ogóle takie parametry, dlatego warto się zastanowić nad nową konfiguracją tworzenia danych, zamiast przenoszenia dotychczasowej struktury z UA.
Idąc dalej, w UA jest współczynnik odrzuceń, który pokazuje nam procent użytkowników, którzy trafili na daną stronę i opuścili ją, nie przechodząc do dalszych podstron. Tymczasem w GA4 jest współczynnik zaangażowania, który można powiedzieć, że jest odwrotnością do współczynnika odrzuceń znanego z UA. Współczynnik zaangażowania jest oparty na integracjach, a czym jest integracja? To na przykład sesja trwająca minimalnie 10 sekund, wyświetlenie 2 stron lub wywołanie zdarzenia konwersji.
Podsumowując, jest wiele elementów, które różni GA4 i UA. Na szczęście nowa wersja Google Analytics nie wyparła jeszcze starej i bez problemu możemy z niej nadal korzystać. Tymczasem warto mieć z tyłu głowy, że kiedyś Google Analytics 4 przejmie stery. Dlatego już teraz dobrze jest wiedzieć co nas czeka w przyszłości.
W skrócie tak właśnie wyglądają najważniejsze różnice. Mam nadzieję, że ten tekst okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@test.bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do artykułów o Google Ads i Google Data Studio. Natomiast jeśli interesują Cię reklamy Google, zobacz naszą ofertę!