Czy podcast to narzędzie marketingowe

Czy podcast to narzędzie marketingowe?

Podcasty przeżywają obecnie pewnego rodzaju lata świetności. Ale czy podcast to narzędzie marketingowe? Szczyt popularności podcastów nadejdzie wkrótce, dlatego warto pomyśleć już dziś o tym, jak mogą pomóc w procesach marketingowych firmie. O tym, w jaki sposób nagrywanie podcastów może pomóc Twojej marce oraz dlaczego warto zacząć korzystać z tego kanału przekazu, przeczytasz w poniższym artykule.

Co to jest podcast?

Podcast to inaczej audycja, umieszczana na różnych platformach dostosowanych do tego przekazu, najczęściej w formacie mp3 lub video. Może występować jedynie w formie audialnej, ale coraz częściej z formami podcastowymi możemy spotkać się również na YouTube, gdzie oprócz dźwięku, udostępniany jest również użytkownikom obraz.

Podcasty zazwyczaj zajmują się jedną, wybraną tematyką, a poszczególne części są przekazywane w odcinkach, wychodzących systematycznie. Nie posiada również ściśle określonych zasad lub norm. Podcast może być zarówno formą wywiadu, jak i monologu lub dialogu dwóch prowadzących. Forma podcastu to całkowita inwencja twórcza nagrywającego.

Dlaczego podcasty cieszą się tak dużą popularnością?

Popularność podcastów stale rośnie i nie zanosi się na to, aby ich świetność miała się niedługo skończyć. Łączy się to również ze wzrostem profili o tematyce audialnej, z przeróżnych branż i o odmiennych tematykach. Współcześnie, istnieją podcasty praktycznie o wszystkim: rozrywce, muzyce, marketingu, czy o gotowaniu. Popyt zwiększa podaż!

Ludzie lubią i chcą słuchać podcastów, ponieważ są one pewnego rodzaju zamiennikami radia. Audialne rozmowy mogą towarzyszyć nam podczas codziennych czynności takich jak sprzątanie, gotowanie, czy jazda samochodem. Nie potrzebuje skupienia wzroku, tak jak np. telewizja, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem na zapewnienie sobie rozrywki podczas zwykłych czynności, które niekoniecznie są przyjemne.

Czy podcast to narzędzie marketingowe?

Tak! Jak zacząć się promować? To proste — zacznij je nagrywać! Jeśli jesteś ekspertem z danej branży to właśnie na niej skup główny obszar tematyczny swojego podcastu. Zamiast pisać kilometrowe wpisy na bloga, usiądź i zacznij nagrywać. Mów o tym, co interesuje Twoich słuchaczy i zaoferuj im swoją wiedzę.

Jeśli nie chcesz bezpośrednio promować marki poprzez stworzenie własnego podcastu, pomyśl o wystąpieniu w jakimś w roli gościa. Podcasterów przeprowadzających wywiady jest mnóstwo, tak samo, jak takich, w których poszukują ekspertów do nagrania wspólnego odcinka. Zrób research i zobacz, czy występ gościnny u kogoś o podobnych zainteresowaniach byłby korzystny dla wizerunku i promowania świadomości marki.

O czym pamiętać nagrywając podcast?

  • Stwórz konspekt wypowiedzi. Nie czytaj z kartki, ale miej poukładane, co dokładnie chcesz przekazać i podkreślić. Zaplanowanie odcinka zapewni Ci swobodę i pewność, że o niczym ważnym nie zapomnisz.
  • Zadbaj o dobrą jakość nagrania. Nie musisz posiadać profesjonalnego sprzętu. Dzisiejsze telefony radzą sobie doskonale z nagrywaniem dźwięku. Zadbaj jednak o to, aby w pomieszczeniu nie panował hałas oraz aby trzymać mikrofon w odpowiedniej odległości od siebie.
  • Poruszaj tematy, które realnie przyniosą korzyść Twoim słuchaczom. Musisz zainteresować widownię i zapewnić im wartościowy kontent, który może przynieść korzyści.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie przydatny i wiesz już, czy podcast to narzędzie marketingowe. Jeśli masz jakieś pytania lub spostrzeżenia, śmiało pisz na maila maja@test.bestin.media. Zobacz także, jak tworzyć nagłówki w tekstach marketingowych! Natomiast jeśli interesuje Cię digital marketing, zobacz naszą stronę główną!

Sprawdź również
Słownik marketingowy N

Słownik marketingowy N

Newsletter – posiada jeden stały wygląd szablonu, że zmieniającą się tylko treścią w kolejnych edycjach. Jest formą komunikacji regularnej. Jego celem jest informowanie o nowościach,

Czytaj więcej »
Słowniczek marketingowy Z

Słownik marketingowy Z

Zgłoszenia spam – liczba zgłoszeń dotyczących działalności danej firmy. Ma wpływ na reputację marki. Złoty krąg – oscyluje wokół 3 pytań: Co – obszar, jakim

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!