Real-Time Marketing (RTM), to strategia marketingowa, która opiera się na tym, co dzieje się tu i teraz. Jej skuteczność warunkowana jest monitoringiem trendów i wydarzeń w sieci. Założenie RTM polega na nawiązywaniu treści marketingowych do najnowszych wydarzeń. Wymaga refleksu oraz adekwatności w dobieraniu wiadomości i konstruowania reklamy w taki sposób, aby oba czynniki spójnie ze sobą korespondowały.
Dlaczego warto stosować real-time marketing?
Real-time marketing jest najatrakcyjniejszą strategią dla Klientów, a zarazem przynosi największą skuteczność firmom. Według badań Smart Insight:
- 76% respondentów uważa, że RTM zwiększył zaangażowanie Odbiorców;
- 56% uważa, że RTM zwiększył zadowolenie Klientów i ich opinię na temat marki na pozytywną;
- 35% badanych firm zauważyło wyższy zasięg marki i wzrost obserwujących.
Internauci przyzwyczaili się do uzyskiwania informacji szybko, w takim samym tempie też działają. Reklama ma przyciągnąć ich uwagę, a co zwraca uwagę bardziej, niż nawiązanie w reklamie do wydarzeń, które są im znane?
Real-Time Marketing – rodzaje
Każdy rodzaj strategii RTM opiera się na tym samym fundamencie — aktualności i działaniu tu i teraz. Jest jednak kilka sposób na to, aby wykorzystać teraźniejszość w reklamach. Poniżej przedstawiamy Ci kilka rodzajów, które bardzo chętnie są wykorzystywane przez największe światowe marki.
1. Święta
Nawiązywanie do świąt i ważnych dat jest skuteczne, gdyż są one znane praktycznie wszystkim. Tutaj z pomocą może przyjść Ci np. kalendarz świąt nietypowych, który może być inspiracją do stworzenia jednodniowej promocji lub reklamy danych produktów.
2. Aktualne wydarzenia
Nawiązywanie do aktualnych wydarzeń ze świata kulturowego, sportowego lub show-biznesu jest jednym z najbardziej skutecznych rodzajów RTM. Wiadomości obiegają internet w ekspresowym tempie, dlatego tutaj również liczy się czas i bezpośrednie nawiązanie do wydarzenia, które obecnie znajduje się na językach internautów. Takim wydarzeniem w ostatnim czasie była wygrana Lionela Messiego Złotej Piłki, podczas gdy wszyscy uważali Roberta Lewandowskiego za faworyta. Ten temat sprytnie wykorzystał Lidl w swojej promocji kawy.
3. Odpowiadanie na komentarze użytkowników
To bardzo ważne, aby użytkownicy wiedzieli, że za logiem firmowym kryją się prawdziwe osoby. Odpowiadanie na pytania i komentarze Odbiorców to nie tylko bardzo dobry rodzaj real-time marketingu, ale również świetny sposób na zmniejszenie dystansu Klient – firma. W tym przypadku idealnie radzi sobie Netflix. Postuje aktualne wydarzenia z platformy, jednocześnie pozostaje w stałym kontakcie z Widzami poprzez komentarze na Social mediach. Dodatkowo nie brakuje im poczucia humoru.
4. Krótkoterminowe promocje
Internet pędzi, tak samo, jak Internauci. Rolą firm jest, aby zatrzymać ich uwagę i skłonić do wykonania konkretnej czynności. Bardzo skuteczne okazują się w tym przypadku krótkoterminowe promocje. Jeśli użytkownik widzi, że zostało mało czasu do zakończenia korzystnej przeceny, jest bardziej skłonny do zakupu. Idealny przykład obserwowaliśmy na stronie każdej marki w Black Friday. Na stronach pojawiało się np. odliczanie do końca oferty, co jeszcze bardziej oddziaływało na użytkowników.
Real-time marketing rządzi się najistotniejszymi 3 czynnikami:
- Szybkość
- Aktualność
- Adekwatność
Jeśli zostaną spełnione, możesz liczyć na wzrost zasięgów i aktywności użytkowników.
Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na: maja@test.bestin.media i koniecznie zajrzyj do artykułu o rodzajach copywritingu!