Google Moja Firma

Google Moja Firma – lokalne SEO dla Twojej firmy?

Czym jest Google Moja Firma? To narzędzie, które pozwala na wyświetlanie wirtualnej wizytówki w wyszukiwarce Google. To właśnie tutaj można umieścić pinezkę na mapie i zareklamować firmę za darmo. W tym artykule dowiesz się jak utworzyć dobry profil firmy w Google Moja Firma i jak sprawić, by wizytówka Twojej firmy wyświetlała się jak najwyżej w Google Maps.

Jak założyć profil w Google Moja Firma?

Aby uzyskać możliwość posiadania wizytówki w Google, trzeba mieć konto mailowe Gmail dla swojej firmy. Następnie należy wejść na stronę Google Moja Firma i założyć profil dla swojej firmy. Podczas tworzenia firmy zostaniemy zapytani m.in. o takie rzeczy jak:

 • Nazwa firmy
 • Kategoria działalności (i tutaj trzeba wybrać z listy gotowych już kategorii)
 • Lokalizacja, jeśli firma posiada sklep lub biuro
 • Strona internetowa lub numer telefonu
 • Następnie trzeba będzie podać adres do korespondencji, na który przyjdzie kartka pocztowa z kodem weryfikacyjnym w ciągu 15 dni. Czasami dostępna jest opcja weryfikacji przez telefon czy maila.

Czy muszę mieć stronę internetową, żeby założyć wizytówkę Google?

Odpowiedź jest prosta – nie. W jednym z kroków przy zakładaniu wizytówki Google prosi o stronę internetową lub numer telefonu, więc strona nie jest wymagana, o ile podamy numer telefonu. Ponadto, jeśli nie masz strony internetowej, a chciałbyś/chciałabyś mieć i to bez wydawania fortuny na programistę, to dzięki Google Moja Firma możesz utworzyć prostą stronę. Strona zostanie utworzona na podstawie podanych danych takich jak: nazwa firmy, lokalizacja, numer telefonu, godziny otwarcia. Dodatkowo, Google Moja Firma utworzy mini blog z wpisów, jeśli takie pojawiały się wcześniej w wizytówce. Zaciągnie także dodawane zdjęcia i wystawiane opinie. W panelu znajduje się posty w obsłudze edytor strony i można dopasować motyw, zedytować tekst i dodać nowe zdjęcia.

O co zadbać w wizytówce Google Moja Firma?

 

1) Strona główna

Znajduje się tutaj główny panel, pokazujący po trochu każdą z funkcji. Natomiast to, co jest tu najważniejsze, to część związana z pandemią COVID-19. Google kładzie nacisk na aktualność danych, dlatego jeśli podczas pandemii w Twojej firmie zmieniła się dostępność usług, godziny otwarcia czy cokolwiek innego, to właśnie w tym miejscu możesz o tym poinformować swoich klientów.

Strona główna w Google Moja Firma

2) Usługi

Przy tworzeniu profilu w Google Moja Firma wybierałaś/eś kategorię działalności Twojej firmy. W tym miejscu możesz dodać usługi, jakie oferuje Twoja firma w ramach tej kategorii, czy kolejnej, którą dodasz. Dla przykładu nasza agencja w ramach kategorii „Agencja marketingowa” świadczy usługi „Reklamy Google Ads”. Do usługi można dodać opis nieprzekraczający 300 znaków, a także można wybrać dla niego cenę.

kategorie w reklamach google ads

3) Informacje

 • Lokalizacja – ważne jest, by podana lokalizacja zgadzała się z lokalizacją widoczną na stronie internetowej i w innych miejscach.
 • Obsługiwane obszary – jeśli świadczysz usługi lokalnie, to wybierz tu miasto, w którym znajduje się Twoja siedziba oraz pobliskie miejscowości. Jeśli obsługujesz klientów z całej Polski, to możesz wybrać całą Polskę.
 • Godziny otwarcia – wybierz takie godziny otwarcia firmy, w których faktycznie funkcjonuje Twoja firma. Zadbaj o to, by te godziny zgadzały się z godzinami podanymi na Twojej stronie internetowej.
 • Niestandardowe godziny otwarcia – kiedy zbliżają się święta, czy dni, które mogą być wolne od pracy w niektórych branżach, to warto zajrzeć w to miejsce i uzupełnić godziny otwarcia.
 • Numer telefonu
 • Strona internetowa
 • Atrybuty – Google pyta tutaj o dodatkowe rzeczy, czyli czy np. możliwe są wizyty online lub czy firma jest zarządzana przez kobiety. Warto co jakiś czas odwiedzać to miejsce w wizytówce, bo mogą pojawiać się nowe atrybuty.
 • Opis – miejsce na opis to 750 znaków i ważne jest, żeby w opisie znalazły się słowa kluczowe, czyli słowa, które odzwierciedlają działalność firmy i słowa, na które się reklamujemy.
 • Data otwarcia firmy

4) Zdjęcia

W tej zakładce możliwe jest dodawanie zdjęć. Zaleca się dodanie 3-5 zdjęć na początek. Zdjęcia powinny być dobrej jakości. Google klasyfikuje zdjęcia na 3 typy:

 • Logo
 • Widok główny
 • Pozostałe

Widok główny to zdjęcie, które będzie się wyświetlało zawsze pierwsze.Warto więc wstawićtam zdjęcie z szyldem firmy lub po prostu grafikę z nazwą firmy.

Logo jest również ważne, ponieważ będzie się wyświetlać jako drugie zdjęcie. Wymogiem jestgrafika o proporcjach 1:1, czyli w postaci kwadratu.

Pozostałe zdjęcia to zdjęcia, które będą się wyświetlać za widokiem głównym i logo. Warto cojakiś czas dodawać nowe zdjęcia zarówno z wewnątrz firmy jak i z zewnątrz.

5) Wpisy

W tej zakładce istnieje możliwość dodawania krótkich treści wraz ze zdjęciem. Co jakiś czasmożna napisać mini artykuł np. o bieżących wydarzeniach w firmie, przeprowadzonych szkoleniach, czy obsłużonych klientach. Taki wpis będzie wyglądał jak artykuł na blogu, lecz będzie wyświetlany w wizytówce pod wszystkimi informacjami. Wpis może kierować na stronę internetową. Wpisy są traktowane jako aktualizacja wizytówki, a systematyczne dbanie o nią wpływa na pozytywne postrzeganie wizytówki , dzięki czemu Google będzie chętnie ją wyświetlać. A tak wygląda wpis w wizytówce:

przykładowy wpis na bloga

6) Produkty

Jeśli prowadzisz sklep, to możesz tutaj dodać swoje produkty. Możliwe jest dodanie zdjęcia, nazwy, kategorii produktu, cenę produktu lub zakres cen, opis produktu i ewentualnie przycisk zachęcający do działania.

7) Opinie

W tym miejscu zobaczysz wszystkie dodane przez użytkowników opinie o Twojej firmie. Masz możliwość udzielać odpowiedzi na opinie. Jeśli chcesz zachęcić swoich klientów do dodania opinii o Twojej firmie, to możesz wygenerować link do wypełnienia opinii, dzięki czemu klienci nie będą musieli szukać Twojej wizytówki w Google Maps i opcji dodania opinii.

8) Wiadomości

Aby rozpocząć korzystanie z tej zakładki, należy zainstalować aplikację Google Moja Firma na telefon i tam rozpocząć czat. Klienci będą mogli wysyłać wiadomości, zamiast dzwonić i już z poziomu telefonu lub komputera będzie można im odpowiadać.
Jakie czynniki wpływają na pozycję wizytówki w Google Maps?
Google bierze pod uwagę te czynniki:

 • Stopień wypełnienia profilu
 • Odległość użytkownika wyszukującego od siedziby naszej firmy
 • Rozpoznawalność naszej wizytówki
 • Trafność – kiedy i jak trafiamy do użytkowników
 • Aktualność wizytówki – czy aktualizujemy informacje, czy dodajemy wpisy

Podsumowanie Google Moja Firma

Podsumowując, jeśli chcesz, by Twoja wizytówka wyświetlała się jak najwyżej w Google Maps, to zadbaj o to, by uzupełnić ją o jak najwięcej informacji i co jakiś czas dodaj coś nowego – to mogą być zdjęcia, wpisy. A po skończonej współpracy z klientem, wysyłaj mu link do wystawienia opinii. Dowód społeczny z pewnością da znak innym użytkownikom, że Twoja firma to wiarygodna firma.

Mam nadzieję, że ten tekst o okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@test.bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych artykułów. Jeśli chcesz wykorzystać Google Moja Firma w SEO, zajrzyj do tego wpisuNatomiast jeśli interesują Cię reklamy Google, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
Słownik marketingowy U

Słownik marketingowy U

UGC – (czyli: User Generated Content) – treści (wpisy, zdjęcia, wideo itp.) tworzone przez użytkowników serwisu, platformy itp. Unique User/Unique Visitor (UU/UV) – unikalny użytkownik.

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!