Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer52699/public_html/autoinstalator/test.bestin.media/wordpress18890/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Instastories czy reels? Jakie są różnice i co lepiej publikować? - Bestin.
Instastories okładka

Instastories czy reels? Jakie są różnice i co lepiej publikować?

,,Co publikować, żeby ludzie chcieli oglądać?” – to pytanie spędza sen z powiek niejednemu Social Media Managerowi. Obecnie Instagram stawia na dwa formaty, jeden stosunkowo nowy, drugi, który już jakiś czas temu zawitał na potalu. Chodzi oczywiście o Instastories oraz Reelsy. Co je łączy, a co całkowicie od siebie różni i które z nich przyniesie Ci większą oglądalność? Sprawdźmy!

Czym różni się Instastory od Reelsa?

Instastory to forma 24-godzinnej relacji, które wyświetlają się na Twoim profilu (a dokładniej, po kliknięciu na Twoje zdjęcie profilowe). Instastories mogą zniknąć po uppływie doby, ale możesz je również zapisać w wyróżnionych relacjach, dzięki czemu zawsze Twoi obserwujący mogą do nich wrócić. Reelsy to nic innego jak posty, tyle że w wersji wideo i orientacji pionowej. Rolki i relacje różni więc:

  • Czas wyświetlania w profilu;
  • Format publikacji;
  • Różne formy promocji i wpisywania się w algorytm.

No właśnie, w jaki sposób promowane są Rolki, a w jaki Instastories?

Algorytm Reelsów

Reelsy pojawiają się, podobnie jak Instastories, na głównym wallu Instagrama. Różnicą jest jednak to, iż w przeciwieństwie do Relacji, dany użytkownik nie musi Cię obserwować, aby zobaczyć Twoją publikację. Na głównej stronie Instagram sugeruje użytkownikom posty, które mogą im się spodobać. Istnieje więc szansa, że wypromuje również Twojego Reelsa! Dodatkowo Rolki działają podobnie do zdjęć – w opisie możesz dodawać hashtagi, słowa kluczowe, jednak istotne są przede wszystkim dźwięki! Instagram, podążając za TikTokiem, wprowadził możliwość podkładania pod wideo muzyki. Dzięki korzystaniu z trenujących dźwięków, Twoja rolka może osiągnąć większe zasięgi!

Oprócz tego do przeglądania Reelsów osób, których nie obserwujemy, powstała specjalna zakładka na podobieństwo TikTokowego “Dla Ciebie”.

Algorytm Instastories

Instastories nie pomogą nam w trafianiu do nowych odbiorców, są za to bardzo pomocne w budowaniu społeczności i utrzymywania kontaktu z obserwującymi. Instastories posiada wiele funkcji, które mogą skłonić użytkownika do podjęcia intnerakcji z daną relacją, co skutkuje zwiększeniem jej zasięgów (np. pokazywaniu się w pierwszej piątce w relacjach na stronie głównej – im więcej interakcji, tym wyższe miejsce zajmuje). Przytrzymanie stories, kliknięcie w link lub wysłanie reakcji przez innych użytkowników to pozytywne sygnały dla algorytmu na temat Twojej treści. Dodatkowo hashtagi w Instastories są o wiele skuteczniejsze niż pod postami, dzięki czemu mogą pomóc Ci w zdobyciu nowych obserwujących.

Co publikować – Rolki czy Relacje?

Odpowiedź jest prosta – i to, i to! Relacje mają cel utrzymywania kontaktów z użytkownikami i jest podstawą zbudowania zaangażowanej publiczności. Rolki natomiast pozwalają odnaleźć Cię innym użytkownikom. Nie ograniczaj się! Śmiało publikuj zarówno Reelsy, jak i Instastories!

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się ze mną swoją opinią, śmiało pisz na maja@test.bestin.media

Nie trać czasu na eksperymenty z reklamami PPC.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i umów się na darmową konsultację.

Sprawdź również

Słowniczek bestinowy S

SEM – (czyli: Search Engine Marketing) – ma na celu promowanie stron internetowych poprzez zwiększenie ich widoczności na stronach wyników wyszukiwania. SEM składa się z

Czytaj więcej »

Nie trać czasu na eksperymenty
z reklamami PPC.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i umów się na darmową konsultację.