LinkedIn to coraz bardziej popularne medium społecznościowe, które służy zarówno do poszerzania swojej sieci kontaktów, jak i do zdobywania leadów. Najnowsze dane pokazują, że LinkedIn posiada już ponad 740 milionów użytkowników globalnie, z czego w Polsce jest to aż 4,4 miliona użytkowników. Niektórzy określają ten portal jako kopalnię złota dla B2B. Więc jak pozyskiwać leady na LinkedInie?
LinkedIn to taki biznesowy Facebook, jednak jest tu więcej wartościowych i interesujących treści do przeczytania. Znajdziemy tu osoby związane z biznesem, które potencjalnie mogą zostać naszymi leadami. Czy cold mailing na LinkedInie działa? Tego dowiesz się w tym artykule.
Jak pozyskiwać leady na LinkedInie?
Stwórz rozbudowany profil
Jedną z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy, kiedy wchodzi się na profil, jest zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. Zdjęcie profilowe powinno być profesjonalne i biznesowe. Jeśli mamy już kilka zdjęć, nad którymi się zastanawiamy, warto wrzucić je do aplikacji photofeeler, gdzie dowiemy się od innych użytkowników w skali 0-4 jak bardzo wyglądamy na zdjęciu na kompetentnych, sympatycznych oraz wpływowych.
Zdjęcie w tle można wykorzystać, aby pokazać swoje powiązanie z firmą, w której pracujemy. Prostą grafikę można wykonać w serwisie Canva. Już w wersji bezpłatnej jest wiele możliwości, aby stworzyć dobrze wyglądającą grafikę.
Kolejna część profilu, która jest równie ważna, to opis. Ważne jest, aby oprócz nazwy stanowiska, napisać również czym się zajmujemy. Dobrze jest wpleść słowa kluczowe, dzięki którym znajdziemy się w wynikach wyszukiwania. Jak wygląda dobry opis? Na przykład tak:
Kolejny element profilu to sekcja poświęcona informacjom. Dobrze tutaj napisać czym się zajmujemy i co mamy do zaoferowania. W tej sekcji warto napisać komu i jak możemy pomóc z naszą usługą, a także jak się wyróżniamy na tle swojej branży.
Wyżej opisane elementy to jedne z najważniejszych części profilu na LinkedIn. Poprawne wypełnienie ich zwiększa na pozytywny odbiór i wzbudzenie zaufania wśród odbiorców.
Stwórz sieć kontaktów
Własna sieć kontaktów przede wszystkim uczyni Cię bardziej zaufaną osobą. Na LinkedInie można zauważyć kontakty na trzech stopniach. Kontakty 1. stopnia to takie, z którymi nawiązaliśmy już wcześniej kontakt i takim osobom możemy wysłać prywatną wiadomość. Kontakty 2. stopnia to takie, z którymi mamy wspólnych znajomych i takim osobom możemy wysłać wiadomości InMail. Kontakty 3. stopnia to osoby, które nie są z nami powiązane. Możemy z takimi osobami nawiązać kontakt jako znajomość na LinkedInie lub wysłać wiadomość InMail, jeśli mają odpowiednie ustawienia na swoim koncie.
Próbuj powiększać swoją sieć znajomych patrząc na wspólne zainteresowania biznesowe i potrzeby użytkowników. Nawiązuj kontakt z osobami, które pasują do profilu persony Twojego produktu/usługi. Postaraj się personalizować zaproszenia, aby stworzyć przyjazną atmosferę.
Przygotowanie do skutecznej kampanii LinkedIn
W tej części powiemy sobie o kilku ważnych aspektach skutecznej kampanii cold mailingowej na LinkedIn. Nie są to wszystkie elementy, lecz jest to dobra podstawa, aby zacząć.
Baza
Jeśli wiemy już do kogo chcemy trafiać z naszym komunikatem to należy znaleźć adres e-mail. Niektóre osoby oczywiście mają podane swoje adresy mailowe, natomiast większe firmy mogą ukrywać takie dane. Przykładowe narzędzia do znajdowania adresów e-mail na podstawie imienia, nazwiska i nazwy firmy, to findthatlead.com czy hunter.io.
Personalizacja
Co można personalizować w wiadomościach? Przede wszystkim imię, nazwisko, nazwę firmy, stanowisko. Możemy też personalizować branżę, w której działają dane osoby, a także technologie, które wykorzystują. Ponadto można personalizować problemy, które posiada użytkownik. Warto wykorzystać personalizację, bo dzięki temu użytkownik będzie miał przeświadczenie, że piszemy właśnie do niego.
Przygotowanie techniczne
Jak się przygotować, aby nasze maile nie trafiały do spamu? Przede wszystkim nie wysyłaj zbytu dużo maili. Na początek najlepiej zacząć od kilkunastu maili dziennie i w miarę czasu zwiększać tą liczbę.
Kolejny aspekt przygotowania technicznego do kampanii cold mailingowej to weryfikacja maili. Służą do tego kolejne narzędzia, takie jak Bouncer.
Pisz wartościowe wiadomości, niech będą one kreatywne i ciekawe. Jest to ważne dla jak najwyższego Open Rate i ResponseRate. Ponadto jeśli nasze maile nie będą ciekawe, użytkownicy będą nas sami zgłaszać jako spam.
Tematy maili
Jak pisać maile, aby były otwierane?
- Zadbaj o długość tematów. Chętniej będą czytane tytuły, które są krótkie i ciekawe.
- Personalizuj. Personalizacja podwyższa szansę na leada o nawet 30%.
- Nie stosuj clickbaitów. Jest to stara technika, która na szczęście powoli odchodzi już w zapomnienie. Staraj się, aby treść maila odnosiła się do tematu.
Automatyzacja
Warto znać narzędzia, które pozwolą zaoszczędzić trochę czasu przy przeprowadzaniu kampanii. Jednym z takich narzędzi jest Woodpecker. Takie narzędzia pozwalają na planowanie spersonalizowanych wiadomości, które można zaplanować w czasie i umieścić pośród innych wiadomości, w odpowiedniej kolejności i sekwencji.
Czego nie robić?
Aby kampania cold mailingowa była skuteczna, należy pamiętać o kilku rzeczach.
Nie zapominaj o personalizacji
Postaraj się w mailu nawiązać do sytuacji odbiorcy i powiedzieć jak realnie Twój produkt/usługa może rozwiązać jego problem. Dzięki temu wywołasz większe zainteresowanie u odbiorcy i jest mniej prawdopodobne, że zostaniesz uznany za spam.
Nie wysyłaj masowych wiadomości
Nie wysyłaj wielkiej ilości maili, które nie są odpowiedzią na problemy użytkowników, a tylko pokazują jaki mamy produkt czy usługę.
Nie zapominaj o wiadomościach typu follow-up
Nie daj o sobie zapomnieć potencjalnemu klientowi. Przypominaj mu się, ponieważ to Twoje zadanie, aby utrzymać kontakt i ostatecznie uzyskać leada.
Mam nadzieję, że wiesz już, jak pozyskiwać leady na LinkedInie. Zapraszam do kontaktu w razie pytań na maila agata@test.bestin.media.