Zastanawiasz się, jak Google Analytics może się przydać w audycie strony? Przychodzę z odpowiedzią. Oto trzy najcenniejsze rady, jak zastosować Google Analytics w audycie strony.
Jak zastosować Google Analytics w audycie strony?
1. Analiza błędów 404
Każde usunięcie treści ze strony musi być uzupełnione. Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowy telewizor i musisz znać jego wagę, ponieważ obecny trzymasz na uchwytach, które mogą trzymać określony ciężar. Chcesz wejść na stronę i wyszukać swój aktualny model, ale nie możesz go znaleźć, ponieważ już go nie sprzedają. Zamiast tego, na stronie poprzedniego modelu znajduje się teraz zupełnie inny telewizor. Wychodzisz ze strony bez informacji, a do tego goni Cię remarketing.
Jeśli chcesz sprawdzić do audytu, czy na Twojej stronie znajdują się błędy 404, to w Google Analytics wejdź w zakładkę Pozyskiwanie -> Cały ruch -> Źródło/medium.
Następnie w tabeli wybieramy google / organic.
Dodajemy wymiar dodatkowy.
Po takich ustawieniach, Google Analytics pokaże nam dane na temat wejść organicznych z Google, które były z błędem 404.
Do audytu można też wykorzystać narzędzie ScreamingFrog, które pokaże, czy strona nie zwraca statusu 404.
2. Analiza linków przychodzących
W audycie ważne są także linki przychodzące. Są to odnośniki, które można znaleźć na innych domenach niż strona, do której kierują. Jest więc możliwa sytuacja, że mogą stać się nieaktualne. Jak sprawdzić, czy gdzieś znajdują się takie nieaktywne linki do naszej witryny? Tutaj z pomocą poza Google Analytics przychodzą narzędzia takie jak Majestic lub ahrefs. Majestic pokaże nam m.in. jakość i liczbę linków oraz zaprezentuje wykresy, które pomogą nam w analizie strony. Narzędzie ahrefs będzie również pomocne, m.in. pomoże zoptymalizować stronę i przeanalizować konkurencję.
A co jeśli nie chcemy usuwać linków? Można zrobić przekierowanie 301 lub 302. Różnią się one tym, że przekierowanie 301 to przekierowanie przekazujące wartość starego adresu na nowy. Podczas gdy przekierowanie 302 jest przejściowym przekierowaniem, które nie wpływa na wyświetlanie poprzedniego adresu w wyszukiwarce. Z punktu widzenia SEO lepiej więc jest zastosować przekierowanie 301.
3. Analiza treści na stronie
Czy też masz czasami wrażenie, że znasz skądś tekst na stronie? Niestety w sieci roi się od plagiatów, dlatego warto zawczasu przeprowadzić audyt i sprawdzić, czy tekst na naszej stronie nie jest kopią z innej witryny. Tutaj zamiast Google Analytics pomocne może się okazać narzędzie Copyscape, które sprawdzi, czy mamy zduplikowany content, czy nasz tekst już się gdzieś znajduje lub czy ktoś po prostu kopiuje z naszej strony.
Warto przeanalizować swoją stronę pod kątem wyżej wymienionych rzeczy, aby przygotować dobrze stronę pod SEO i uniknąć tracenia odbiorców.
Mam nadzieję, że ten tekst, jak zastosować Google Analytics w audycie strony, okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@test.bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do pozostałych artykułów o Google Analytics. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o Google Data Studio – zajrzyj tutaj! Natomiast jeśli interesują Cię reklamy Google, zobacz naszą ofertę!