Mity o Facebooku okładka

Mity o Facebooku – obalamy je i tłumaczymy, z czego wynikają

Facebook owiany jest wieloma legendami, dotyczącymi jego algorytmów oraz zasięgów użytkowników. Powstało wiele teorii dotyczących tego co robić, a czego unikać, aby jak najlepiej dopasować się pod wymagania portalu. I jak to z teoriami bywa – mają w sobie cząstkę prawdy, ale również dużą dozę przekłamań. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam 4 mity, z którymi spotkaliśmy się  podczas różnych szkoleń, w Internecie lub usłyszeliśmy od znajomych.

Mity o Facebooku #1 Edytowanie zmniejsza zasięg

To chyba jeden z najpopularniejszych i najczęstszych mitów, które od dawna przewijają się wśród użytkowników social mediów. Jest to oczywiście nieprawda – edytowanie treści nie ma żadnego wpływu na algorytm facebooka. Mało tego, edycja jest o wiele korzystniejsza, aniżeli usunięcie posta całkowicie. Skąd więc wziął się mit demonizowania narzędzia edycji?

Z całkowitej zmiany koncepcji treści, którą można uzyskać za pomocą narzędzia edycji. Jeśli użytkownicy angażują się w post dotyczący kawy, a auto zmienia po dniu wpis na promujący herbatę, zaangażowanie naturalnie spadnie. Dziś nie jest to już praktykowane działanie, jednak reputacja odnośnie do spadku zaangażowania po edycji posta pozostała w głowach użytkowników. Wszystko zależy od jakości i zmian, które wprowadzamy w post.

Mity o Facebooku #2 Facebook ma dostęp do danych z naszego telefonu

Mit ten dotyczy publikowania postów. Meta miałoby bardziej i chętniej promować posty, które są z tu i teraz (in real time), nie natomiast zapisane z canvy tydzień temu. Jest to oczywiście ogromny mit, gdyż Facebook, Instagram, nie mają dostępu do naszej galerii zdjęć i nie są w stanie określić, które zdjęcia lub grafiki są sprzed chwili, a które nie.

Mit ten powstał w oparciu o bardzo prostą, realną tezę: najlepiej klikają się zdjęcia in real time, w tym wszystkie stories, relacje, opowieści. Ludzie lubią widzieć innych ludzi, oglądać co dzieje się u nich w tym właśnie momencie. To jednak cecha ludzka, aniżeli kaprys algorytmów.

Mity o Facebooku #3 Im więcej postów, tym lepiej

Oj, nie zawsze im więcej, tym lepiej. Jeśli chodzi o Facebooka, ma on dość specyficzny algorytm. Owszem, liczy się systematyczność, ale posty muszą mieć czas, aby się pokazać użytkownikom. Wstawiając post codziennie lub nawet kilka razy dziennie, nie dajemy się im ,,rozpędzić”. Jeśli w Twojej firmie dzieje się naprawdę dużo i koniecznie chcesz wszystko pokazać odbiorcom – zacznij publikować stories! To świetne rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik nie czuje się bombardowany postami oraz treściami.

Jaka jest optymalna ilość postów w tygodniu? Z doświadczenia wskażemy na 3-4 razy w tygodniu, jeśli jednak nie masz contentu na dany tydzień, nie szkodzi. Ważne, aby treści były jakościowe i angażujące.

Mity o Facebooku #4 Negatywne reakcje obcinają zasięgi

Wręcz przeciwnie! Posty mają wzbudzać silne emocje i zaangażowanie odbiorców. Jeśli treść ma reakcje wrr, haha lub nawet negatywne komentarze (konstruktywne i niewulgarne) możesz się cieszyć, gdyż dzięki nim Twoja publikacja wziąć zyskuje kolejne zasięgi. Negatywne reakcje mają taki sam wpływ na algorytm jak pozytywne – nie są żadnym powodem do zmartwień w kontekście zasięgowym.

Skąd wziął się taki mit? Reakcje zostały porównane do kciuków w górę i w dół na YouTube (gdzie, jak wiadomo, mają one wpływ na zasięg danego filmu). Algorytmy na tych dwóch portalach działają jednak w zupełnie inny sposób.

Mam nadzieję, że post okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się ze mną mitem, który zaprząta Ci głowę – śmiało napisz do mnie na maja@test.bestin.media.

Przeczytaj nasze pozostałe wpisy o podobnej tematyce! Natomiast jeśli interesują Cię reklamy Facebook, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
E-commerce okładka

E-commerce – co to jest?

E-commerce (handel elektroniczny) – co to jest? E-commerce, inaczej handel elektroniczny lub handel internetowy to kupowanie i sprzedaż produktów przez Internet. Transakcje dokonywane są za

Czytaj więcej »
Słownik marketingowy A

Słownik marketingowy A

AIDA (Awareness, Interest, Desire, Action) – model podejmowania decyzji zakupowej. Affiliate – Marketing afiliacyjny – technika marketingu internetowego, w której reklamodawca (sprzedawca) deleguje wykonanie działań

Czytaj więcej »

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!