Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer52699/public_html/autoinstalator/test.bestin.media/wordpress18890/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Real-Time Marketing — czym jest i jak go stosować? - Bestin.
Real Time Marketing

Real-Time Marketing — czym jest i jak go stosować?

Real Time Marketing (RTM), to strategia marketingowa, która opiera się na tym, co dzieje się tu i teraz. Jej skuteczność warunkowana jest monitoringiem trendów i wydarzeń w sieci. Założenie RTM polega na nawiązywaniu treści marketingowych do najnowszych wydarzeń. Wymaga refleksu oraz adekwatności w dobieraniu wiadomości i konstruowania reklamy w taki sposób, aby oba czynniki spójnie ze sobą korespondowały.

Dlaczego warto stosować real-time marketing?

Real-time marketing jest najatrakcyjniejszą strategią dla Klientów, a zarazem przynosi największą skuteczność firmom. Według badań Smart Insight:

  • 76% respondentów uważa, że RTM zwiększył zaangażowanie Odbiorców;
  • 56% uważa, że RTM zwiększył zadowolenie Klientów i ich opinię na temat marki na pozytywną;
  • 35% badanych firm zauważyło wyższy zasięg marki i wzrost obserwujących.

Internauci przyzwyczaili się do uzyskiwania informacji szybko, w takim samym tempie też działają. Reklama ma przyciągnąć ich uwagę, a co zwraca uwagę bardziej, niż nawiązanie w reklamie do wydarzeń, które są im znane?

Rodzaje real-time marketingu

Każdy rodzaj strategii RTM opiera się na tym samym fundamencie — aktualności i działaniu tu i teraz. Jest jednak kilka sposób na to, aby wykorzystać teraźniejszość w reklamach. Poniżej przedstawiamy Ci kilka rodzajów, które bardzo chętnie są wykorzystywane przez największe światowe marki.

1. Święta

Nawiązywanie do świąt i ważnych dat jest skuteczne, gdyż są one znane praktycznie wszystkim. Tutaj z pomocą może przyjść Ci np. kalendarz świąt nietypowych, który może być inspiracją do stworzenia jednodniowej promocji lub reklamy danych produktów.

Real Time Marketing
2. Aktualne wydarzenia

Nawiązywanie do aktualnych wydarzeń ze świata kulturowego, sportowego lub show-biznesu jest jednym z najbardziej skutecznych rodzajów RTM. Wiadomości obiegają internet w ekspresowym tempie, dlatego tutaj również liczy się czas i bezpośrednie nawiązanie do wydarzenia, które obecnie znajduje się na językach internautów. Takim wydarzeniem w ostatnim czasie była wygrana Lionela Messiego Złotej Piłki, podczas gdy wszyscy uważali Roberta Lewandowskiego za faworyta. Ten temat sprytnie wykorzystał Lidl w swojej promocji kawy.

Real Time Marketing
3. Odpowiadanie na komentarze użytkowników

To bardzo ważne, aby użytkownicy wiedzieli, że za logiem firmowym kryją się prawdziwe osoby. Odpowiadanie na pytania i komentarze Odbiorców to nie tylko bardzo dobry rodzaj real-time marketingu, ale również świetny sposób na zmniejszenie dystansu Klient – firma. W tym przypadku idealnie radzi sobie Netflix. Postuje aktualne wydarzenia z platformy, jednocześnie pozostaje w stałym kontakcie z Widzami poprzez komentarze na Social mediach. Dodatkowo nie brakuje im poczucia humoru.

Real Time Marketing
4. Krótkoterminowe promocje

Internet pędzi, tak samo, jak Internauci. Rolą firm jest, aby zatrzymać ich uwagę i skłonić do wykonania konkretnej czynności. Bardzo skuteczne okazują się w tym przypadku krótkoterminowe promocje. Jeśli użytkownik widzi, że zostało mało czasu do zakończenia korzystnej przeceny, jest bardziej skłonny do zakupu. Idealny przykład obserwowaliśmy na stronie każdej marki w Black Friday. Na stronach pojawiało się np. odliczanie do końca oferty, co jeszcze bardziej oddziaływało na użytkowników.

Real Time Marketing

Real-time marketing rządzi się najistotniejszymi 3 czynnikami:

  1. Szybkość
  2. Aktualność
  3. Adekwatność

Jeśli zostaną spełnione, możesz liczyć na wzrost zasięgów i aktywności użytkowników.

Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na: maja@test.bestin.media i koniecznie zajrzyj do innych artykułów na temat copywritingu.

Nie trać czasu na eksperymenty z reklamami PPC.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i umów się na darmową konsultację.

Sprawdź również
Słowniczek bestinowy D

Słowniczek bestinowy D

Desktop – tutaj: reklamy wyświetlane użytkownikom korzystającym z urządzeń PC. Display – reklamy graficzne, które wyświetlane są użytkownikom w górnej, dolnej lub bocznej części serwisu,

Czytaj więcej »

Słowniczek bestinowy W

Web 2.0 – określenie serwisów internetowych, w których podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników tych serwisów. Termin funkcjonuje od 2004 r. (twórcy: O’Reilly Media

Czytaj więcej »

Nie trać czasu na eksperymenty
z reklamami PPC.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i umów się na darmową konsultację.