Rodzaje copywritingu

Rodzaje copywritingu. Czyli czym się różni kreatywny copywriter od SEO?

Copywriter to osoba pisząca treści marketingowe, których celem jest przekazanie treści i uzyskanie satysfakcjonujących akcji ze strony Odbiorców. Może być to kupno produktu, uzyskanie kontaktu lub budowanie autentyczności marki. Ze względu na cel, rodzaj pisanych tekstów oraz ich umiejscowienie, wyróżniamy różne dziedziny copywritingu. Jakie są rodzaje copywritingu?

Rodzaje copywritingu

SEO copywriting

To odmiana copywritingu polegająca na pisaniu tekstów SEO — zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek internetowych. Celem treści SEO-copywriterskich jest zredagowanie ich w taki sposób, aby były jak najbardziej przyjazne robotom Google i aby pozycjonowały one naszą stronę jak najwyżej w wyszukiwarce.

Copywriter musi podporządkować treści pod SEO. Przede wszystkim tekst musi posiadać odpowiednią ilość słów kluczowych (fraz).

Teksty SEO są nastawione przede wszystkim na cele marketingowe, jednak coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby były one również merytoryczne i przyjazne nie tylko robotom, ale również użytkownikom.

E-mail copywriting

Jak sama nazwa wskazuje e-mail copywriting to treści, które są zamieszczane w mailach i newsletterach. Teksty powinny być krótkie i zwięzłe, gdyż droga e-mailowa jest specyficzną formą kontaktu, w której nie ma miejsca na rozwodzenie się.

Przede wszystkim, powinny posiadać CTA (Call To Action), gdyż właśnie wywołanie określonego działania przez użytkownika, jest głównym celem e-mail copywritingu. Maile mają przekazać krótką wiadomość, a przede wszystkim zachęcić do kliknięcia linku przenoszącego na określoną stronę internetową.

Bardzo istotne jest również spersonalizowanie treści, gdyż znacznie zwiększa to skuteczność maila.

Content copywriting

Celem content copywritingu jest przekazanie merytorycznej wiedzy, przydatnej dla Odbiorców. Do tego rodzaju tworzenia treści zalicza się: artykuły, przepisy, instrukcje, a także poradniki.

Bardzo często content copywriting łączy się z SEO copywritingiem. Tworząc merytoryczną treść opartą o metody SEO, dbasz zarówno o zadowolenie i edukację Odbiorców oraz o odpowiednio wysoką pozycję w wyszukiwarkach.

Social Media copywriting

Umiejętność pisanina dostosowaną do konkretnych mediów społecznościowych, w dobie dzisiejszej cyfryzacji, jest niezwykle ważna. Dlatego też Social Media copywriterzy są coraz bardziej pożądani.

Specyfiką tej dziedziny jest tworzenie  treści, które mają tworzyć pewną społeczność oraz angażować i pozyskiwać Odbiorców. Taki copywriting ma na celu uzyskanie lajków, followersów, udostępnień itp.

Copywriter musi wykazywać się wysoką umiejętnością pisania krótkich tekstów, ale maksymalnie angażujących. Social media mają bardzo ograniczone formaty, a również sam algorytm nierzadko jest bardzo brutalny dla internetowych twórców i kont.

Coraz częściej też przenosi się teksty copywriterskie na grafiki lub obrazy, gdyż przyciągają one bardziej uwagę odbiorców.

Kreatywny copywriting

Ta dziedzina to dowód na to, że w marketingu jest miejsce na kreatywność i wyobraźnie, a nie tylko szablonowość i powielaniem schematów. Kreatywny copywriter zajmuje się “kreacją” danej firmy, np. tworzeniem haseł reklamowych, sloganów lub storytellingiem. Celem takich treści jest przede wszystkim stworzenie czegoś innowacyjnego, niezwykłego, co zapadnie Odbiorcom w pamięć i zbuduje poniekąd wizerunek firmy oraz jej rozpoznawalność. Sprzedaż i promocja produktu, w tej dziedzinie, odchodzi na drugi plan.

Każda odmiana copywritingu jest równie ważna i istotna dla marketingu. W zależności od tego, jakie cele chcesz osiągnąć swoimi tekstami, możesz dobrać odpowiednią specyfikę tworzenia treści.

Idealnie byłoby posiadać w swoim teamie copywritera, który potrafi przybrać każdą rolę. Jednak czy to możliwe?

Mam nadzieję, że znasz już rodzaje copywritingu. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na: maja@test.bestin.media i koniecznie zajrzyj do innych artykułów na temat copywritingu. Dowiedz się także, jak działa Real-Time Marketing!

Sprawdź również

Masz pytania?

Zostaw swój numer, a my oddzwonimy w ciągu godziny!