Na co warto się pozycjonować? Jak zadbać o treści na stronie WWW? Czy warto mieć bloga? Te pytania towarzyszą każdemu, kto zastanawia się jak zadbać o pozycjonowanie na swojej stronie. W tym artykule zebrałam kilka najważniejszych informacji, które pomogą w zaplanowaniu działań pod SEO.
1. Jak klienci szukają treści na stronie WWW?
Najważniejsze jest zrozumienie, czego i jak szukają użytkownicy. Dzięki temu będzie można odpowiedzieć na pytanie: na co warto się pozycjonować i jaką przyjąć strategię.
Najważniejsze rzeczy do zapamiętania w kontekście treści:
- Jeśli frazy są ogólne i jesteśmy u góry lejka sprzedażowego, to słowa mają wysoką popularność, są często wyszukiwane, przez co konkurencja jest wysoka. Skuteczność będzie tu niska, dlatego że ci użytkownicy nie będą skłonni do dokonania konwersji. Nie wiemy, czego będzie szukał użytkownik, kiedy zapyta o aptekę internetową; czy konkretnego leku, czy aptek z tanią dostawą.
- Jeśli frazy znajdują się pośrodku lejka sprzedażowego, to możemy uznać, że nie są to już tak ogólne frazy, tylko konkretniejsze zapytania i będą one mniej popularne niż frazy ogólne, co za tym idzie, będzie niższa konkurencja, a więc niższy koszt, a użytkownik będzie bardziej skłonny do dokonania konwersji.
- Jeśli frazy są u dołu lejka sprzedażowego, prawdopodobnie mamy do czynienia z użytkownikiem, który wie, czego chce i pyta o np. konkretną markę. Popularność i koszt będą bardzo niskie, a skuteczność wysoka
2. Nazwy i opisy produktów
Jaką rolę pełnią nazwy i opisy produktów, jeśli chodzi o treści na stronie? Okazuje się, że bardzo dużą. Najlepszą praktyką jest najbardziej precyzyjne rozbicie słów, chodzi tu i o produkty i o usługi. Np. lodówka może być czarna, srebrna, biała. Jeśli chodzi o opis, ważne jest by zawrzeć w nim słowa kluczowe opisujące dany produkt. Muszą to być słowa powiązane z produktem, bo tylko wtedy Google dopasuje je do zapytań użytkowników w wyszukiwarce.
Jak nie nazywać produktów?
Świetny przykład można zauważyć w branży beauty, a dokładniej w przypadku lakierów hybrydowych. Często można zauważyć wymyślne nazwy lakierów takie jak „AfternoonCocktails”, „Salty Kisses”, czy „Vegas Marriage”. Czy Google się domyśli, że chodzi o kolory lakierów? Odpowiedź jest prosta: nie. Jeśli ktoś będzie szukał czarnego lakieru hybrydowego, to prawdopodobnie wpisze w wyszukiwarkę „czarny lakier hybrydowy”. To bardzo ważne, żeby pozycjonować się na frazy, które faktycznie ktoś będzie mógł odnaleźć na naszej stronie.
3. Projektowanie struktury kategorii
To kolejny element skutecznego pozycjonowania w kontekście treści, który pozwoli użytkownikowi szybciej znaleźć szukany produkt, a także zbuduje rozbudowane linkowanie wewnętrzne.
Skąd wziąć pomysły na podział kategorii?
- Strony konkurencji
- Podpowiedzi Google podczas wpisywania fraz (np. „komputer do”, „komputer z” itd.)
- Zewnętrzne narzędzia takie jak Answer The Public, Semstorm, Ubersuggest, Senuto
4. Treści na stronie WWW a blog
Czy warto mieć bloga na swojej stronie, to odpowiedź jest prosta: tak! Treści na stronie to również blog. Blog daje możliwość wzmocnienia linkowania wewnętrznego i pozwala przyciągnąć klientów z wcześniejszych etapów ścieżki zakupowej. Pisząc wartościowe artykuły, można dać się poznać klientowi, a także budować zaufanie i pozycję eksperta.
Najlepiej jest pisać jak najdłuższe artykuły blogowe, ponieważ im dłuższy artykuł, tym większa szansa, że klient nie wróci do wyszukiwarki. Dobrą praktyką jest pisanie artykułów na ok. 5 000 znaków, jednak wszystko zależy od branży. Są przypadki, gdzie optymalna długość artykułów to nawet 30 000 znaków.
Warto zadbać nie tylko o treści, ale też o to, by obok artykułu znalazły się najnowsze artykuły, powiązane produkty, linki, kategorie oraz tagi. Tematów można szukać przede wszystkim w Google, takim samym sposobem jak przy projektowaniu struktury kategorii. Przydadzą się też zewnętrzne narzędzia, o których również wspomniałam wyżej.
Mam nadzieję, że ten tekst o treściach na stronie internetowej okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało na maila agata@test.bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zobacz pozostałe artykuły z serii SEO o optymalizacji strony internetowej i linkbuildingu. Zobacz także drugą część tego wpisu!